Weinrieder Grüner Veltliner Alte Reben on upea ruokaviini, joka soveltuu erinomaisesti kalaruokien (vähärasvainen ja rasvainen), vaaleiden liharuokien, merenelävien, sekä kana- ja kasvisruokien kanssa nautittavaksi. Näistä mainittakoon muun muassa parsarisotto, parsakeitto, paistettu tofu ja grillatut kasvikset, kuten kesäkurpitsa, munakoiso sekä paprikat. Loistokumppani myös pehmeiden juustojen kumppanina.
WEINRIEDER GRÜNER VELTLINER ALTE REBEN
Weinrieder Grüner Veltliner Alte Reben on on ulkonäöltään kirkas, keskisyvän kullankeltainen. Tuoksussa on kypsää omenaa, eksoottista hedelmää, kuten ananasta, hunajaa ja hentoa mausteisuutta. Täyteläinen suutuntuma on kuiva, kypsän omenainen, hunajainen ja hennon mausteinen. Rapeat hapot ovat tasapainossa hedelmäisyyden kanssa ja mineraalisuus tuo ryhdikkyyttä. Pitkä, intensiivisen hedelmäinen jälkimaku.
Viini on valmistettu vanhoista, yli 50-vuotiaista Grüner Veltliner-köynnöksistä. Viinin etiketissä oleva termi Alte Reben viittaa nimenomaan vanhoihin köynnöksiin. Viiniä kypsytetään sakkansa päällä keskimäärin 12 kuukauden ajan.
Vuonna 1928 perustettua Weinrieder-viinitilaa vetää Rieder-perheen 4. sukupolvi. Ala-Itävallan (Niederösterreich) Weinviertelissä sijaitseva viinitila on valmistanut jälkiruokaviinejä jo vuosikymmenten ajan. Viinikriitikko Robert Parkerin mukaan tila on yksi Itävallan parhaimmista ja luotettavimmista jälkiruokaviinien tuottajista.
39.90€
| Alkuperämaa | Itävalta |
|---|---|
| Vuosikerta | 2021 |
| Alkoholi % | 13,50 % |
| Alue | Weinviertel DAC |
| Rypäle | Grüner Veltliner |
| Jäännössokeri | 6,9 |
| Hapot | 4,0 |
| Koko | 750 mL |
| Pullokoko | Normaali |
| Suljenta | Luonnonkorkki |
| Vastuullisuus | Vegaaninen |
| Ruokasuositukset | Äyriäiset, Kasvisruoka, Rasvainen kala, Vähärasvainen kala |
Ruokasuositukset
Tuottajan tarina
Weinrieder-viinitilan juuret ovat vuodessa 1928. Tuolloin perhetilan perustaja, Franz Rieder, lomautettiin pankkivirkailijan työstään. Franz päätti vaihtaa pankkimaailman viininviljelyyn siltä istumalta ja tänä päivänä viinitilan päivittäisessä työssä on mukana 4. sukupolvi.
Viinitila sijaitsee piskuisesssa Kleinhadersdorfin kylässä, jossa on vain 500 asukasta. Isommassa kuvassa tila sijaitsee Weinviertelin laatuviinialueella, Ala-Itävallassa (Niederösterreich), joka on Itävallan suurin viinialue. Se puolestaan sijaitsee pääkaupunki Wienin pohjoispuolella.
Weinriederin viinitilaan kuuluu 20 hehtaaria viinitarhoja, jotka kasvavat etelään ja lounaaseen antavilla rinteillä. Maaperä on pääosin lössi- ja savimaata. Tarhoilla viljellään Grüner Veltliner-, Riesling-, Weissburgunder -ja Chardonnay- lajikkeita. 95 % tilan tuotannosta on valkoviinejä; loput 5 % makeita viinejä. Weinriederin valkoviineille on tyypillistä pitkä sakkakypsytys.
Vuosien varrella Weinrieder on saanut muun muassa seuraavat kunniamaininnat: Winemaker of the Year (Falstaff) ja Riesling Producer of the Year (Weinwelt).

