PHILIPPE LE HARDI BOURGOGNE CÔTE D’OR ROUGE ”PRESSONNIER”

Philippe le Hardi Bourgogne Côte d’Or Rouge ”Pressonnier” on ulkonäöltään keskisyvä, kirsikanpunainen. Sen tuoksussa voi aistia erityisesti kypsää kirsikkaa, karpaloa ja hentoa mausteisuutta sekä yrttisyyttä. Keskitäyteläinen suutuntuma on kypsän punamarjainen, mausteinen ja tyylikkään paahteinen. Tuntuvat hapot ovat tasapainossa hedelmäisyyden kanssa. Tanniinit ovat silkkiset. Viinistä löytyy myös ryhtiä tuovaa mineraalisuutta. Jälkimaku on melko pitkä. Kokonaisuus on tasapainoisen tyylikäs.

Viinin rypäleet tulevat 1,22 hehtaarin kokoiselta ”Pressonnier”-nimiseltä viinitarhalta, joka sijaitsee Côtes de Nuits’n puolella, Gevrey Chambertinin läheisyydessä. Viinitarha on istutettu vuonna 1978. Itään antavalla tarhalla maaperä on savista vanhaa joenpohjaa.

Viiniä kypsytettiin 14 kuukautta ranskalaisessa tammessa, josta 15 % oli uusia tynnyreitä. Vuosikertaa 2023 kuvastavat haastavat ilmasto-olosuhteet, mutta Côtes de Nuits’n Pinot Noir-tarhoilla lopputulokset ovat haastavista lähtökohdista huolimatta jopa häikäiseviä.

Domaine du Château Philippe le Hardin (entinen Château de Santenay) juuret ulottuvat vuoteen 1342. Se oli aikoinaan Burgundin ensimmäisen herttuan majesteettinen kartano. Philippe le Hardi sai herttuakunnan isältään, Ranskan kuninkaalta, ja hänestä tuli kuuluisa kieltäessään Gamay-rypäleiden viljelyn Côte d’Orissa. Hän määräsi vuonna 1395 antamassaan ediktissä, että vain Pinot Noir -rypäleitä saa käyttää punaviinien tuotannossa jo ennestään legendaarisilla rinteillä.

Viinistä tulee erikoiserä Alkoon 6.8.2026.

29.98

Tuottaja

DOMAINE DU CHÂTEAU PHILIPPE LE HARDI

Vuosikerta

2023

Alkoholi %

13,50 %

Alkuperämaa

Ranska

Alue

AOP Bourgogne Côte-d'Or

Rypäle

Pinot Noir

Jäännössokeri

0,0

Hapot

3,3

Koko

750 mL

Pullokoko

Normaali

Suljenta

Luonnonkorkki

Kypsytys

14 kk ranskalaisessa tammessa

Vastuullisuus

Haute Valeur Environnementale -ympäristösertifikaatti, Terra Vitis -kestävän kehityksen sertifikaatti

Ruokasuositukset

Kana, kalkkuna, Kasvisruoka, Riistalinnut, Sienet

Ruokasuositukset

Philippe le Hardi Bourgogne Côte d’Or Rouge ”Pressonnier” sopii parhaiten eleganteille, ei liian voimakkaille annoksille, joissa on paahteisuutta, sieniä, vaaleaa lihaa ja hienovaraista makeutta esimerkiksi marjojen kautta. Se maistuu erityisen hyvin ankka confit’n, siipikarjan ja riistan kuten hirvi ja peura kanssa nautittuna. Myös sienirisotto ja sienikastikkeet, vihannespiirakat sekä pehmeät juustot kuten brie sopivat viinin makumaailmaan.

Tuottajan tarina

Domaine du Château Philippe le Hardin (entinen Château de Santenay) juuret ulottuvat vuoteen 1342. Se oli aikoinaan Burgundin ensimmäisen herttuan majesteettinen kartano. Philippe le Hardi (suomeksi Rohkea) sai Burgundin herttuakunnan syntymälahjaksi isältään, Ranskan kuningas Juhana II:lta (Jean II le Bon). Philippe sai lisänimen Rohkea poikkeuksellisesta urheudestaan Poitiers’n taistelussa ollessaan vasta 14-vuotias.  Hän oli keskiajalla vaikutusvaltainen ruhtinas, joka yhdessä veljiensä kanssa vaikutti syvästi sekä politiikkaan että kulttuuriin.

Pinot Noir -edikti

Philippe Rohkeasta tuli kuuluisa kieltäessään Gamay-rypäleiden viljelyn Côte d’Orissa. Hän määräsi vuonna 1395 antamassaan ediktissä, että vain Pinot Noir -rypäleitä saa käyttää punaviinien tuotannossa jo ennestään legendaarisilla rinteillä.

Tila oli Ranskan kuningassuvun, Valois’n hallussa vuoteen 1443, jonka jälkeen se oli eri aatelisperheiden omistuksessa Ranskan vallankumoukseen asti. Vasta 1960-luvulla tilalla aloitettiin mittavat kunnostustyöt ja Domaine du Château Philippe Le Hardi nousi uuteen kukoistukseensa, kun Crédit Agricole -pankki osti sen vuonna 1997.

Viinitilalla on yhteensä noin 100 hehtaaria viinitarhoja Côtes des Nuits’n, Côtes de Beaunen ja Chalonnais’n alueilla. Domaine du Château Philippe Le Hardilla on viinitarhoja 35 kylässä. Tarhoista noin 65 %:lla viljellään Pinot Noiria ja 35 %:lla Chardonnayta. Viinitila sai luomusertifikaatin vuonna 2024. Lisäksi sillä on kestävän kehityksen sertifikaatit Terra Vitis ja HVE (Haute Valeur Environmentalle).

Lämpimästi tervetuloa Viiniateljee-sivustolle!

Sivustollamme löydät tietoa viinivalikoimastamme ja sinun tulee olla täysi-ikäinen vieraillessasi sivustolla. Varmista vielä tästä, oletko yli 18 -vuotias.