La Conreria D’Scala Dei on vuonna 1997 perustettu boutique-viinitila Prioratin Scaladein kylästä. Jordi Vidalin perustama ja vetämä viinitila tunnetaan paitsi punaviineistään, myös valkoviineistää, joiden valmistuksessa sillä on pioneerin asema Prioratissa.
Bodegalla on yhteensä 35 hehtaaria omia viinitarhoja ja sen lisäksi sillä on pitkäaikaiset sopimukset yhteensä 27 hehtaarin viinitarhojen viljelyyn. La Conreríalla on suurin määrä luomusertifioituja viinitarhoja koko Prioratissa. Kaikki työ tehdään käsityönä, rypäleiden keräämisestä lähtien. Viiniköynnökset ovat iältään viidestä vuodesta aina yli satavuotiaihin.
Prioratille tyypillisesti maisemaa hallitsevat karu, vaikeakulkuinen vuoristo. Viinitarhat sijaitsevat vuorten rinteille pengerretyillä terasseilla tai alhaalla laaksoissa. Keskimääräinen korkeus on noin 500 metriä, ja korkeimmat viinitarhat sijaitsevat 780 metrin korkeudessa. Maaperä on mustaa liuskekiveä, missä on mukana kvartsiittia eli kansanomaisesti kissankultaa. Tämä Prioratille ominainen maaperä, mikä tuoksuu ja maistuu viineissä, tunnetaan Llicorella -nimellä. Se tarkoittaa tiikerinnahkaa suomeksi.
Ylempi laatuluokitus vuodesta 2000
Priorat on kuulunut vuodesta 2000 lähtien ylempään DOCa -laatuluokkaan. Sama laatuluokka tunnetaan katalaanin kielellä nimellä DOQ Priorat. Prioratin lisäksi ainoastaan Riojan viinit ovat saaneet DOCa -statuksen.
Sadonkorjuu tapahtuu useassa erässä, sillä eri mikroilmastoissa rypäleet kypsyvät hyvin eri aikaan. Enologi/omistaja Jordi Vidalin mukaan karusta ja vuoristoisesta ilmanalasta johtuen Prioratissa saadaan 4-6 vähemmän satoa kuin muualla Espanjassa ja kulut ovat noin 2 kertaa suuremmat kuin muualla maassa. Viinitila on huippumoderni ja siellä käytetään painovoimaa hyväksi kahden eri kerroksen välissä. Tila käyttää pääasiassa ranskalaista tammea.
Viininviljelyn juuret munkkien työssä
La Conreria d’Scala Dei sijaitsee piskuisessa Scala Dein kylässä, missä asuu vakituisesti vain 7 ihmistä. Alueen viininviljely sai alkunsa Scala Deissä vuosisatoja sitten, kun tarinan mukaan paimentolaispoika näki näyn taivaasta laskeutuvista portaista. Siihen kohtaan perustettiin luostari vuonna 1194 ja ajan henkeen munkit alkoivat viljellä viiniä. Luostarin sääntökirjan mukaisesti munkit saivat keskustella toistensa kanssa vain puolituntia viikossa. Loppuaika oli varattu jumalan palvelemiseen ja luostarin töihin, mihin viininviljely lukeutui mukaan. Munkit karkotettiin luostarista 1800-luvulla, mutta Prioratin viininviljely kukoistaa edelleen.